wtorek, 1 sierpnia 2017

Tydzień nad morzem - uroki Bałtyku

Mamy wakacje. Nareszcie

Od trzech lat jeżdżę nad morze. Znalazłam ciche i spokojne miejsce, gdzie nie ma przeludnienia. Urokliwa wioska 3,5 km od morskiego brzegu. Droga nad morze w większej części prowadzi przez sosnowy las.To zdjęcia z 2014 r. Teraz zrobiono uliczki z kostki a dla pieszych i rowerzystów utwardzone ścieżki. Można dojechać samochodem prawie na plażę... No może nie całkiem, bo na parking w lesie. Parking jest strzeżony i niestety płatny. Całodzienne parkowanie kosztuje 20 zł.
Tak wyglądają nowe drogi.


W sobotę powitało nas piękne słoneczko
A to urokliwe jeziorko Kopalińskie
W poniedziałek pogoda się trochę popsuła 😐 i trzeba było wymyślić jakieś atrakcje, żeby dziewczyny się nie nudziła. Dziewczyny, ale też ja 😏 Ja mogę pospacerować, ale dziewczyny... i tak we wtorek pojechałyśmy do Łeby. 

Na stronie www.lebskiserwisturystyczny.pl znalazłam ofertę całodniowej wycieczki. Cena bardzo przystępna, bo 35 zł od osoby. W ofercie przejazd niebieskim wagonikiem z Łeby do Rąbki, dwa razy rejs statkiem, wejście na ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym - wydma Łącka i zwiedzanie wyrzutni rakiet i powrót do Łeby.
Widoki przepiękne. 
Tak wygląda program wycieczki na stronie serwisu:
  • Rąbka przystań Żeglugi Pasażerskiej.
  • Rejs statkiem do Wyrzutni Rakiet.
  • Zwiedzanie Wyrzutni - tajny niemiecki poligon doświadczalny.
  • Spacer duktem leśnym 1800m do Wydm Ruchomych. 
  • Wydma Góra Łącka - panorama Ruchome piaski.
POWRÓT:
  • Powrót duktem leśnym albo spacer plażą do wejścia Wyrzutnia Rakiet do przystani Żeglugi Pasażerskiej.
Parę zdjęć z tej wycieczki:

Panorama z wieży widokowej obok pomostu

Wejście na przystań

Płynęłyśmy takim stateczkiem:


Widok przy wejściu na Wydmę Łącka. Dziwnie wyglądała taka 4 metrowa ściana piachu przesypująca się pomiędzy drzewami. 
Takie wiadomości znalazłam na temat tego miejsca:
Najwyższa ruchoma wydma to Łącka Góra o wysokości od 35 do 45 metrów. Masy piasku wędrują i co roku ta wysokość się zmniejsz lub zwiększa.Prowadzi przez nią siedmiokilometrowy szlak rozpoczynający się w miejscowości Rąbka, położonej 2,5 km od Łeby. Można go pokonać pieszo lub na rowerze, a przybycie go daje namiastkę tego, co może nas spotkać na pustyni. Ze szczytu Łąckiej Góry roztacza się niezapomniany widok: w kierunku zachodnim rozciągają się olbrzymie wydmy, na końcu których widać latarnię w Czołpinie, bardziej na lewo widnieje wzgórze Rowokół i tafla jeziora Łebsko.

Środkową część mierzei (między jeziorem Łebsko a morzem, o długości około 5 km i szerokości 1 km) zajmują barchany i wydmy barchanopodobne wędrujące z prędkością 2 - 10 m/rok, jest to pole współcześnie wędrujących wydm. Dominują na tym obszarze wiatry zachodnie i północno-zachodnie powodując transport piasku i przesuwanie wydm w kierunku wschodnim i południowo - wschodnim, skutkiem tego jest wkraczanie niektórych wydm do jeziora Łebsko i wypłycanie go.
 Wydma Łącka to nazwa potoczna w 1955 r. wprowadzono urzędowo nazwę Łączka, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Lontzken Berg.
 Piasek wyrzucany przez fale na brzeg osadza się na plaży. Dalsze przemieszczanie się materiału na Mierzeję Łebską odbywa się dzięki działalności wiatru i ma przebieg skokowy. Na przemian zachodzi wywiewanie (deflacja), transport, osadzanie (akumulacja), wywiewanie. Działalność wiatru przy współudziale roślinności powodowała od około 3000 lat na morskich piaskach barierowych powstawanie licznych generacji wydm barchanopodobnych, przekształcanych następnie w wydmy łukowe oraz liczne ostańce i formy deflacyjne. Na terenie Parku występują wydmy pochodzące z różnych okresów, różniące się wyglądem i genezą. Współcześnie wędrujące wydmy to najmłodsze formy na Mierzei Łebskiej. O tym że były starsze świadczą fragmenty starych wydm pokrytych glebą, odsłaniane w obniżeniach międzywydmowych. (źródło: www.fluidi.pl)
Z wydm poszłyśmy do Muzeum Wyrzutni Rakiet. 
Oprowadzał nas przewodnik, który na sposób Wołoszańskiego bardzo ciekawie opowiadał.
O tym miejscu poczytacie na stronie: Muzeum Wyrzutni Rakiet 

Z tego miejsca mam zdjęcie rakiety wylicytowanej od WOŚP. Moją uwagę przyciągnął napis na rakiecie "Sie ma" a niżej podpis Owsiaka
Po wycieczce poszłyśmy do kina na "Gru, Dru i Minionki"


Super dzień!

Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Utworzony 1 stycznia 1967. Ma powierzchnię 32 744 ha, dla porównania w roku 1976 liczył 18 069 ha. Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Wikipedia